Sport

Oficjalnie: Polak ze złotym medalem igrzysk olimpijskich

5 stycznia 2017 13:36:00
Oficjalnie: Polak ze złotym medalem igrzysk olimpijskich Źródło:

Po ponad 8 latach Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów przyznała Szymonowi Kołeckiemu złoty medal igrzysk olimpijskich w kategorii do 94 kg.

Wszystko po tym, jak na dopingu złapany został złoty medalista z Pekinu Ilia Iljin. Oprócz Polaka, na podium wskoczył również Gruzin Arsen Kasabijew, który w 2008 roku był czwarty, ale po dyskwalifikacji dwóch zawodników jest teraz wicemistrzem.

Na oficjalnej stronie Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów możemy przeczytać taki komunikat:

"O tym, że wicemistrz igrzysk w Sydney i Pekinu w kat. 94 kg, były prezes PZPC Szymon Kołecki może trafić na pierwsze miejsce olimpijskiego konkursu w stolicy Chin – wiedzieliśmy od połowy ubiegłego roku. Skomplikowane procedury badań oraz późniejsza ich weryfikacja sprawiły, że Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów dopiero niedawno zdecydowała się podać oficjalne, po korekcie, wyniki olimpijskiej rywalizacji w Pekinie w kat. 94 kg. W wyniku powtórnych badań antydopingowych próbek pobranych w Pekinie (2008), niedozwolone substancje wspomagające wykryto u złotego medalisty Kazacha Ilyi Ilyina oraz trzeciego w konkursie Chadżimurata Akajewa (Rosja). Szymon Kołecki zajął tam drugie miejsce, czwarty był Arsen Kasabijew. Teraz nie ma w tabelach Iliyna i Akajewa, zatem dwie pierwsze pozycje zajmują Szymon i Arsen!"

To nie jedyny medal jaki zyskała polska kadra po wpadkach dopingowych rywali. Oprócz Kołeckiego, brązowy medal otrzyma Marcin Dołęga.

"Jeśli chodzi o Pekin, to w kat. 105 kg brąz otrzyma też Marcin Dołęga, czwarty przed dziewięcioma laty na olimpijskim pomoście. Niedozwolone wspomaganie wykryto bowiem u trzeciego wówczas Dimitrija Łapikowa (Rosja). Dodajmy, że za igrzyska olimpijskie w Londynie (2012) na brązowy medal - już zupełnie oficjalnie - czeka Tomasz Zieliński (kat. 94 kg), dziewiąty w konkursie na pomoście w Excel Arena! Kiedy i gdzie wymienieni zostaną uhonorowani olimpijskimi medalami – trudno dziś powiedzieć!" - czytamy na stronie PZPC.

Szymon Kołecki zakończył karierę w październiku 2012 roku, a w grudniu tego samego roku został prezesem zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. W 2016 roku podał się do dymisji po aferze dopingowej w polskiej kadrze. Aktualnie były sztangista przygotowuje się do swojego debiutu w MMA.

Tagi:
Źródło: pzpc.pl