Wiadomości

Supernowa będzie widziana z ziemi! Każdy będzie mógł zobaczyć to zjawisko bez teleskopu

10 stycznia 2017 10:56:01
Supernowa będzie widziana z ziemi! Każdy będzie mógł zobaczyć to zjawisko bez teleskopu Źródło:

Według przewidywań astronomów, w 2022 roku na naszym niebie pojawi się olśniewające ciało niebieskie. Naukowcy, od lat badający pewien gwiezdny system binarny, twierdzą, że są w stanie przewidzieć eksplozję Supernowy z dokładnością do jednego roku.

Jeżeli obliczenia okażą się poprawne, to będziemy mieli do czynienia z pierwszym w dziejach przewidzeniem Supernowy. Astronomowie twierdzą, że będzie to najjaśniejsza z gwiazd na nocnym niebie. Naukowcy przewidują, że dwie,krążące blisko wokół siebie gwiazdy wkrótce połączą się w jedną, tworząc ciało nazwane "Boom Star". Gwiazdy zakończą swoje istnienie w wybuchu zwanym Supernowa. Eksplozja spowoduje, że będzie to najjaśniejszy obiekt widoczny w nocy na naszym niebie. Jako supernowy określa się serie wybuchów następujących w wyniku łączenia się gwiazd lub na końcu istnienia okresu trwałości dużych gwiazd. Można je zobaczyć z Ziemi, ale są wyjątkowo nieprzewidywalne.

Profesor Larry Molnar z Calvin College w Grand Rapids, Michigan twierdzi, że tym razem będzie można przewidzieć to zjawisko. Gwiazda pojawi się jako część konstelacji Łabędzia, w najbardziej widocznej jego części zwanej Krzyżem Północy. Naukowcy cieszą się, że zdarza im się szansa jedna milion, aby przewidzieć wybuch.

Profesor Molnar zainteresował się gwiazdą znaną jako KIC 9832227 w 2013 roku, zastanawiając się czy jest to jeden obiekt, czy też dwie gwiazdy krążące wokół siebie. Po bliższych obserwacjach doszedł do wniosku, że są to dwie gwiazdy mające wspólną atmosferę. Okazało się ich okres orbitalny w coraz szybszym tempie maleje. Zauważono tu podobieństwa do innej gwiazdy, która eksplodowała niespodziewanie w 2008 roku i na tej podstawie oparto przewidywania. Naukowcy będą teraz dokładnie śledzić ostatnie lata "życia" gwiazdy, aż do jej wybuchu.

Tagi: