Wiadomości

Pierwszy udany przeszczep... wydrukowanych narządów! Jest przełom!

10 stycznia 2017 10:23:20
Pierwszy udany przeszczep... wydrukowanych narządów! Jest przełom! Źródło: youtube

Amerykańscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. W Centrum Medycznym w West Forest dokonano zabiegu wszczepienia szczurom wydrukowanych organów 3D. Były to: mięsień, kość i ucho. Sukcesem jest podjęcie przez organy normalnej pracy.

Ten medyczny eksperyment rozbudził nadzieje świata medycznego na przeprowadzanie podobnych zabiegów u ludzi. Tkanki po wszczepieniu do organizmu szczura wytworzyły normalny układ naczyń krwionośnych. Badacze z Instytutu West Forest zastosowali innowacyjną technologię o nazwie Zintegrowany System Drukujący Organy i Tkanki. Drukarka drukuje jednocześnie żywe komórki składające się na dany organ oraz system tymczasowej osłony, mający chronić tkanki do czasu zrośnięcia się z organizmem.

Wydrukowane przez nich ucho, było wielkości ucha małego dziecka i zostało wszczepione w organizm szczura. Po dwóch miesiącach narząd został opleciony systemem naczyń krwionośnych i podjął normalną pracę. Dalszy rozwój technologii ma zapewnić możliwość drukowania całych organów gotowych do transplantacji. Kolejnym etapem badań ma być przeszczepienie fragmentów kości i mięśni weteranom, którzy ucierpieli na wojnie.

Tagi: