Wiadomości

Szwajcaria: muzułmanki MUSZĄ pływać z chłopakami w trakcie zajęć na basenie

11 stycznia 2017 09:58:13
Szwajcaria: muzułmanki MUSZĄ pływać z chłopakami w trakcie zajęć na basenie Źródło: zdjecie pogladowe

Dwóch rodziców tureckiego pochodzenia, a szwajcarskiego obywatelstwa poszło do sądu, twierdząc, że nie mogą posyłać swoich nastoletnich dziewcząt na basen, na którym będą mężczyźni. I, co nie jest tak częste ostatnimi czasy, sprawę przegrali.

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził co prawda, że zmuszanie muzułmanów do pływania na koedukacyjnych basenach jest ingerencją w ich wolność religijną, ale nie jest to jednoznaczne z naruszeniem prawa do wolności religijnej.

Równocześnie sąd uznał za uzasadnioną decyzję Szwajcarów o zmuszaniu do wspólnego pływania dziewcząt i chłopców niezależnie od wyznania. Zwłaszcza, że Szwajcarzy przewidują wyjątek dla dziewcząt, które osiągnęły dojrzałość płciową - mogą one być zwolnione z zajęć na basenie.

Argumentem głównym było to, że tylko w ten sposób muzułmanie mogą w pełni uczestniczyć w życiu szkolnym i "skutecznie integrować się ze społeczeństwem".

Już w 2012 roku Sąd Najwyższy w Szwajcarii uznał, że obowiązek uczestniczenia w zajęciach na basenie chłopców i dziewcząt razem nie jest naruszeniem wolności religijnej.

Tagi: